Follow usfbyoutube

Χάντμπολ Ανδρών: “Παλικαρίσια” πρόκριση στους τελικούς για τον ΑΣΕ Δούκα. Ανατροπή και νίκη επί του Διομήδη Άργους με 23-22…

14/5/2017

Με το «σπαθί» του πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Handball Premier ο ΑΣΕ Δούκα, ο οποίος είναι η δεύτερη ομάδα η οποία θα διεκδικήσει φέτος το πρωτάθλημα, μαζί με τον ΙΕΚ Ξυνή.

Το συγκρότημα του Γιώργου Κρανάκη έκανε το απόλυτο στα πλέι οφ καθώς με 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια τερμάτισε στην 2η θέση της ειδικής βαθμολογίας καθώς στην τελευταία αναμέτρηση νίκησε και τον Διομήδη Άργους με 23-22.


Τι κι αν αγωνίστηκε χωρίς τους Μυλωνά και Αποστολίδη, τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 40’ με 14-17, οι παίκτες του Δούκα βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, «έσφιξαν» στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και οδηγήθηκαν στη νίκη.


Με το σφύριγμα της λήξης, παίκτες, διοίκηση και φίλαθλοι πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκριση η οποία ήρθε έπειτα από πολύ κόπο, ιδρώτα και προσπάθεια.

Πλέον ο Γιώργος Κρανάκης και οι παίκτες του αφοσιώνονται για τους τελικούς και για το πρώτο παιχνίδι με τον ΙΕΚ Ξυνή το οποίο θα διεξαχθεί το προσεχές Σάββατο (20/05) στις 16.00, στο ΟΑΚΑ.


ΚΡΑΝΑΚΗΣ: " ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΟΥ, Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΗΡΘΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΣΚΛΗΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ" 

Στο βίντεο που ακολουθεί ο προπονητής Γιώργος Κρανάκης δίνει τα εύσημα σε όλους και δηλώνει υπερήφανος για τους παίκτες του ενώ οι Φραγκίσκος Ζαλώνης, Δημήτρης Τζηράς και Γιώργος Μπάρμπας μιλούν για την ανατροπή και τη νίκη επί του Διομήδη Άργους αλλά και για τη μεγάλη πρόκληση που έχει η ομάδα τους με τη συμμετοχή τους στους τελικούς

https://www.youtube.com/watch?v=lCpbreU3aEQ&t=13s


ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 23-22

Τα πεντάλεπτα: 0-0, 2-4, 4-6, 5-7, 8-9, 11-12 (ημχ.), 11-14, 14-17, 16-17, 19-18, 21-19, 23-22

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 1, Μωραΐτης 2, Τόμπρος 1, Τζηράς 8, Ζαμπούνης 3, Μανουσέλης 1, Νιντερέγγερ, Μπραουδάκης (7 αποκρούσεις, 70%), Αποστολίδης, Μπάρμπας (7 αποκρούσεις 27%), Ντούνης 2, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 3, Μυλωνάς.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης, Ταουσάνης, Γιόσμου 3, Κρεμαστιώτης, Αργυρού Χρ., Αργυρού Ι. 8, Μισαηλίδης 2, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 4, Χατζηκωνσταντίνου 4, Δάσκαλος, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης 1, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 4/6-4/8

Τελική βαθμολογία πλέι οφ (μετά από τρία παιχνίδια)

1. ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι. 23 (+0,5)

2. ΑΣΕ Δούκα 22

----------------------------------

3. ΑΕΚ 20

4. Διομήδης Άργους 16