Skip to main content

Μπάσκετ Ανδρών: Νέα ήττα για τον ΑΣΕ Δούκα από τον Α.Σ. Παπάγου με 85-75…

Με το αριστερό ξεκίνησε στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ο ΑΣΕΔ που ηττήθηκε μέσα στο «Σαλούν» από τον Α.Σ. Παπάγου με 85-75.

Η ομάδα του Γιάννη Γιαννόπουλου παρουσίασε ένα κακό πρόσωπο στην άμυνα, δεν μπόρεσε να βρει ρυθμο στην επίθεση και με άσχημα ποσοστά σε δίποντα (21/51, 41%) και τρίποντα (1/10, 10%) οδηγήθηκε στην ήττα…

img_2871

Ο Δούκας βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς στο σκορ τους γηπεδούχους αφού ο Α.Σ. Παπάγου με κύρια επιθετική αιχμή τον Φιλιππάκο προηγήθηκε με 9-6 (2’) και 20-17 (8’). Το συγκρότημα του Γιάννη Γιαννόπουλου πλησίασε στο καλάθι με τον Κυρίτση (21-19) όμως στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 6 πόντους (25-19)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Μαστόρος και Κυρίτσης μείωσαν στον πόντο (25-24) όμως ο Α.Σ. Παπαγου με ένα σερι 7-0 ξέφυγε με 8 πόντους (32-24). Οι «μπλε» δεν έβρισκαν σημεία αντίδρασης σε αντίθεση με τους «στρατηγούς» οι οποίοι κυριαρχούσαν στη ρακέτα με τον Μελισσαράτο και στο 17′ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (42-32) για να λήξει το πρώτο ημίχρονο 45-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε σχεδόν ίδια.

Ο Α.Σ. Παπάγου είχε επιβάλλει τον ρυθμό του τη στιγμή που ο ΑΣΕΔ έβρισκε μικρά ξεσπάσματα και μείωνε την διαφορά του σκορ (60-56, 27ο λεπτό).

Οι ισορροπίες στο παιχνίδι δεν άλλαξαν στην τελευταία περίοδο με τη διαφορά να φτάνει και πάλι σε διψήφιο αριθμό πόντων με τους φιλοξενούμενους να γνωρίζουν την ήττα με 85-75

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 45-37, 71-61, 85-75

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Παπαθανασίου-Μηλαπίδης

Α. Σ. Παπάγου (Κατσούνης): Μελισσαράτος 30, Γκάτζο 11 (2), Αποστολίδης 2, Δέδες 13 (3), Ζώρζος 12 (1), Παπαπέτρου, Φιλιππάκος 13, Κιαπέκος, Σάλεχ 4, Μουρίκης.

ΑΣΕ Δούκα: (Γιαννόπουλος): Τόζιος 15, Παναγιωταράς 5 (1), Ιωάννου 4, Τσιότρας 13, Κυρίτσης 20, Μάστορος 6, Κουκουλάς 6 Ντιφαντής 6.