Skip to main content

Μπάσκετ Ανδρών: Εξανεμίζονται οι ελπίδες παραμονής του ΑΣΕ Δούκα μετά τη νέα οδυνηρή ήττα από το Μαρούσι με 80-89…

Ένα ακόμα αρνητικό αποτέλεσμα πρόσθεσε στο παθητικό του ο ΑΣΕ Δούκα ο οποίος γνώρισε την ήττα, μέσα στο σπίτι του, από το Μαρούσι με 80-89. Η ομάδα του Γιάννη Γιαννόπουλου έχασε μια ακόμα ευκαιρία για να ανασάνει βαθμολογικά και πλέον τα περιθώρια έχουν στενέψει επικίνδυνα και εαν δεν γίνει κάποιο… θάυμα, στις τελευταίες αγωνιστικές, τοτε ο απευθείας υποβιβασμός στη Β’ Εθνική θα είναι αναποφευκτος.

ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ

Κόντρα στο Μαρούσι ο Δούκας άντεξε για 30 λεπτά όμως στο τέλος ξέμεινε και πάλι από δυνάμεις. Πλήρωσε τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσε καθώς επίσης και την έλλειψη συγκέντρωσης.

Με κύρια επιθετική αιχμή τον Αλέξη Κυρίτση, ο ΑΣΕΔ προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό αφού το Μαρούσι μπορεί να προηγήθηκε με 11-16 στο 7ολεπτό όμως ο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφαρίζοντας αρχικά σε 18-18 με την πρώτη περίοδο να λήγει 20-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα των εκπαιδευτηρίων συνέχισε να προηγείται (25-20 στο 12’, 32-29 στο 15’) όμως οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Στασινού στην εκπνοή του ημιχρόνου προηγήθηκαν με 40-41.

0127

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου το Μαρούσι βρήκε λύσεις από τα 6.75μ και προηγήθηκε στο 24’ με 10 πόντους (45-55). Ο Δούκας αντέδρασε με τον Κυρίτση μειώνοντας στο 27’ σε 55-58 και 59-62 στο 29′ για να λήξει και πάλι το δεκάλεπτο στο +6 (59-65). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι μπλε δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και αυτό το εκμεταλλεύτηκε το Μαρούσι που επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του και υποχρέωσε την ομάδα του Γιάννη Γιαννόπουλου σε μια ακόμα οδυνηρή ήττα.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΜΑΡΟΥΣΙ 80 – 89

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-41, 59-65, 80-89.

ΑΣΕ Δούκα (Γιαννόπουλος): Τόζιος 8 (1), Παναγιωταράς 7 (1), Δουβλής, Ιωάννου 13 (1), Τσιότρας 8, Μαστορός 2, Κουκουλάς 6, Κυρίτσης 36 (2).

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Σεργιένκο, Στασινός 24 (5), Μπάκας 12, Ξύδας 2, Ντακούλιας 16 (2), Κανέλλης 9 (3), Στούκας, Ρεκουνιώτης 2, Σουρλής 7 (2), Παπαγεωργόπουλος 9 (1), Μιχαλούτσος 8.