Skip to main content

Μπάσκετ Ανδρών: Λύγισε στην παράταση ο ΑΣΕΔ που ηττήθηκε από τον Αμύντα με 82-86…

«Κολλημένος» στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε ο ΑΣΕ Δούκα μετά την ήττα που γνώρισε από τον Αμύντα στην παράταση με 82-86, στο Δαΐς. Ο Γιάννης Γιαννόπουλος και οι παίκτες του έφτασαν πολύ κοντά στην επικράτηση όμως η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και τα λάθη τους σε κρίσιμα και καθοριστικά σημεία του αγώνα τους στοίχισαν.

Ιωάννου, Τσιότρας, Τόζιος και Παναγιωταράς έδωσαν ένα γρήγορο προβάδισμα (9-2, 2’) στον ΑΣΕΔ με το ξεκίνημα της αναμέτρησης όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν αρχικά σε 13-13 ενώ στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης περασαν μπροστά στο σκορ 14-15. Κυρίτσης και Τόζιος όμως με ένα σερί 7-0 έβαλαν και πάλι οδηγό την ομάδα τους στο παιχνίδι. Ο Δούκας προηγήθηκε με 25-18 όμως με μια τρίποντη βόμβα στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου ο Αμύντας μείωσε στους 4 (25-21).

IMG_0677

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Κυρίτση διατήρησαν το προβάδισμα (32-26, 14ολεπτο) όμως ο Αμύντας πλησίασε σε απόσταση αναπνοής. Ο πολύπειρος γκαρντ του Δούκα όμως πήρε βοήθειες στην επίθεση από τους Τσιότρα και Κουκουλά και έτσι το ημίχρονο έληξε 42-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά και στο 25’ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 49-49. Ο ΑΣΕΔ με τους Κυρίτση, Κουκουλά και Μαστόρο προσπαθούσε επιθετικά να κρατηθεί στο παιχνίδι τη στιγμή που ο Αμύντας πίεζε ασφυκτικά και πέρασε μπροστά στο σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου 54-55.

IMG_0631.JPG

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το παιχνίδι άλλαζε συνεχώς χέρια. Η ομάδα του Υμηττού προηγήθηκε στο 36.30 με 64-67 όμως οι «μπλε» με τους Τόζιο και Κυρίτση πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με 71-69. Διαμαντόπουλος και Κουκουνιάς έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (73-75, 1.11’’ πριν το φινάλε) όμως Ιωάννου και Κυρίτσης με εύστοχες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση αφού η κανονική διάρκεια έληξε 77-77.

Εκεί, ο Δούκας άντεξε στα δύο πρώτα λεπτά αφού προηγήθηκε με 81-77 όμως στη συνέχεια Βαρδιάνος και Κουκουνιάς πέτυχαν καθοριστικά καλάθια γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων που υποχρέωσαν τους «μπλε» σε μια ακόμα ήττα.