Skip to main content

Μπάσκετ Εφήβων: Χάθηκε η ευκαιρία της υπέρβασης. Ήττα του ΑΣΕΔ από την ΑΕΚ με 91-54…

Την ήττα με 91-54 από την ΑΕΚ, γνώρισε η Εφηβική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕ Δούκα, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το αποτέλεσμα αυτό απομακρύνει το συγκρότημα του Κώστα Τελάκη από τις προνομιούχες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα που οδηγούν στα φετινά πλέι οφ, με τους “μπλε” να μην αγγίζουν την υπέρβαση και να παραμένουν στην 5η θέση έχοντας 23 βαθμούς, σε απόσταση αναπνοής Κολλέγιο Ντερή και ΕΦΑΟΖ που έχουν από 22…

Με 0/8 τρίποντα, 69% από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και 43% στα δίποντα, ο Δούκας βρέθηκε με την πλάτη στον «τοίχο» και δεν μπόρεσε να παρουσιάσει ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο ματς με την Ένωση.

Οι φιλοξενούμενοι από πολύ νωρίς επέβαλαν το ρυθμό τους με την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων να κυνηγάει στο σκορ. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΣΕΔ βρέθηκε στο -8 (14-22) όμως το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς αφού η ΑΕΚ πήρε διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 28-53.

Οι «μπλε» προσπάθησαν να αλλάξουν την αγωνιστική τους εικόνα στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ωστόσο δεν τα κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους παίκτες του Κώστα Τελάκη στο -28 (44-72) με τον Δούκα να γνωρίζει την ήττα με 54-91.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 28-53 9ημίχρονο), 44-72, 54-91.