Skip to main content

Μπάσκετ Παίδων: Ήττα από το Περιστέρι (83-54) για την 4η αγωνιστική του “FINAL 5” της ΕΣΚΑ, την Τρίτη 16/05 και ώρα 19:45 η αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό για την 5η αγωνιστική…

Ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο στάθηκε η Παιδική ομάδα Μπάσκετ του ΑΣΕΔ στην ήττα που γνώρισε το βράδυ της Παρασκευής 12/05 από το ισχυρό Περιστέρι με σκορ 83-54, σε ματς που διεξήχθη στο κλειστό του ΜΕΤΣ Α’ για την τέταρτη αγωνιστική του FINAL FIVE της ΕΣΚΑ.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα των “μπλε” στο τουρνουά οι οποίοι έχουν ρεκόρ 1-2 και πλέον προετοιμάζονται για τον τελευταίο αγώνα (5η αγωνιστική) τους κόντρα στον Παναθηναϊκό ο οποίος θα διεξαχθεί την Τρίτη 16/05 και ώρα 19:45, στο κλειστό γυμναστήριο του Κολλεγίου.

Στον αγώνα της Παρασκευής, η ομάδα του Κώστα Τελάκη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 26-13 στο 10′, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 17-22 με το οποίο μείωσε στους 8 για το 43-35 του ημιχρόνου. Από κει και πέρα, η αγωνιστική ανωτερότητα της αντίπαλης ομάδας και η υπεροχή της στον αέρα (μάζεψε 30 αμυντικά – 18 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 18-7 του ΑΣΕΔ ενώ είχε και 15 ασίστ περισσότερες) εκτόξευσαν τη διαφορά στα ύψη κρατώντας χαμηλά το σκορ της ομάδας μας στο δεύτερο ημίχρονο (σημείωσε μόλις 19π.)

Όπως και να έχει, αυτή ήταν μια ήττα “εντός προγράμματος” και πλέον η προσοχή όλων στρέφεται στο ματς της προσεχούς Τρίτης κόντρα στους “πράσινους”, ένα ματς στο οποίο ο ΑΣΕΔ θα διεκδικήσει τη νίκη και μαζί τις πιθανότητες που του αναλογούν για την κατάληψη της δεύτερης θέσης (σενάριο τριπλής ισοβαθμίας) που χαρίζει το Αργυρό Μετάλλιο της ΕΣΚΑ αλλά και πρόκριση στην Πανελλήνια φάση!