Skip to main content

Μπάσκετ Παίδων: ΑΣΕΔ – Τριπλή Κορώνα 94-68…συνεχίζουν πρώτοι και αήττητοι οι “μικροί” του Παναγιώτη Δημητρίου!

Το “5 στα 5” στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑ πανηγύρισε χθες βράδυ (23/10) στο Δαΐς η Παιδική ομάδα Μπάσκετ του Συλλόγου μας ξεπερνώντας και το εμπόδιο της Τριπλής Κορώνας με σκορ 94-68…

44812347_1980601112007788_7496716886608969728_n

Αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Παναγιώτη Δημητρίου η οποία συνεχίζει πρώτη και αήττητη την πορεία της στο τουρνουά έχοντας συγκομιδή το απόλυτο των 10 βαθμών και “συγκάτοικους” στην κορυφή της βαθμολογίας το Περιστέρι και την ΑΕΚ.

Στο χθεσινό ματς, οι “μπλε” επιβλήθηκαν πιο εύκολα από ότι αναμενόταν…

Σε αυτό βοήθησε η εξαιρετική βραδιά στην οποία βρέθηκε συνολικά η ομάδα (αγωνίστηκαν όλοι οι παίκτες της αποστολής) σουτάροντας με πολύ καλά ποσοστά σε βολές (90%) και δίποντα (65%), κάνοντας λίγα λάθη (13) και επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση… Σε μια τέτοια βραδιά, είναι δύσκολο να αντισταθεί οποιαδήποτε ομάδα – ειδικά μέσα στο Δαΐς…

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 31-16 στο πρώτο δεκάλεπτο και 51-33 στο ημίχρονο μετατρέποντας τη συνέχεια του ματς σε τυπική διαδικασία.

44827952_10216128956032220_2635491301188960256_n

Πλέον, το μεγάλο “στοίχημα” που έχει να αντιμετωπίσει η ομάδα – εκτός του καθαρά αγωνιστικού σκέλους – είναι να γίνει σωστή διαχείριση του φυσιολογικού ενθουσιασμού που διακατέχει τους αθλητές καθώς μιλάμε για παιδιά με μεγάλο ταλέντο αλλά μικρής ηλικίας και εμπειρίας!

44723406_1980601218674444_6424143723210211328_n

Αξίζει να σημειωθεί ότι την επόμενη εβδομάδα (30/10) ο ΑΣΕΔ φιλοξενείται από την ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπυ κορυφής της έκτης αγωνιστικής το οποίο θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο του Αγ. Θωμά (Μαρούσι) και ώρα 20:00.

Ακολουθούν τα αποτελέσματα της χθεσινής πέμπτης αγωνιστικής, το πρόγραμμα αγώνων της έκτης και η Βαθμολογία (σε 5 αγώνες).