Skip to main content

Μπάσκετ Παίδων – Εφήβων: Διπλή, εκτός έδρας νίκη σε Ριζούπολη και Κηφισιά!

Ακόμη δύο ροζ φύλλα αγώνα πρόσθεσαν στη φετινή συγκομιδή τους οι ομάδες Μπάσκετ Παίδων και Εφήβων του Συλλόγου μας κερδίζοντας εκτός έδρας τους Απόλλων Σμύρνης και Α.Ε.Ν. Κηφισιάς, αντίστοιχα, για την δέκατη αγωνιστική των πρωταθλημάτων της Α1 κατηγορίας της ΕΣΚΑ!

ΠΑΙΔΙΚΟ: ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 61-93

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε για ακόμη μια εβδομάδα η ομάδα του Κώστα Τελάκη ξεπερνώντας χθες βράδυ (28/11) το εμπόδιο του αξιόμαχου Απόλλωνα με σκορ 61-93, στην έδρα του! Με αυτή τη νίκη, οι “μπλε” βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 9-1, έφτασαν στους 19 βαθμούς και μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Παναθηναϊκό.

Για να συμβεί αυτό, ο Δούκας βασίστηκε και πάλι στην καλή αμυντική του λειτουργία η οποία του επέτρεψε να διαμορφώσει το 18-22 του 10′ στο 31-47 του ημιχρόνου και από εκεί να βρει ρυθμό στην επίθεση κάνοντας πιο εύκολη την επικράτησή του. Στο 30′ το σκορ ήταν 52-74 ενώ το επί μέρους 9-19 της τελευταίας περιόδου έγραψε το τελικό 61-93 με τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν καλά (11/16 βολές, 32/60 δίποντα, 6/20 τρίποντα) και να επικρατούν σε όλες τις βασικές στατιστικές της αναμέτρησης (ριμπάουντ 27-44, ασίστ 10-19, κλεψίματα 6-18, λάθη 13-11).

Ακολουθεί η Βαθμολογία του πρωταθλήματος των Παίδων σε 10 αγώνες…

Για αποτελέσματα και πρόγραμμα αγώνων πατήστε εδώ επιλέγοντας Α1 Κατηγορία Παίδων.

ΕΦΗΒΙΚΟ: Α.Ε.Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 42-66

Την πέμπτη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε χθες βράδυ (28/11) η ομάδα του Παναγιώτη Δημητρίου κερδίζοντας εκτός έδρας την ΑΕΝΚ με σκορ 42-66. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι “μπλε” βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 5-5 εδραιώνοντας τη θέση τους στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα με 15 βαθμούς!

Στο αγωνιστικό μέρος, οι “μπλε” παρουσιάστηκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι στην άμυνα, κρατώντας τους γηπεδούχους χαμηλά στο σκορ. Έτσι, το 16-20 της πρώτης περιόδου έγινε 26-39 στο ημίχρονο και 33-55 στο 30′ με τους “μπλε” να ελέγχουν τη μάχη των ριμπάουντ (31-46) έχοντας 9 ασίστ περισσότερες (10-19) και καλύτερα ποσοστά ευστοχίας (20/40 δίποντα, 7/21 τρίποντα).

Κάπως έτσι, το τελικό 42-66 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Ακολουθεί η Βαθμολογία του πρωταθλήματος των Εφήβων σε 10 αγώνες…

Για αποτελέσματα και πρόγραμμα αγώνων πατήστε εδώ επιλέγοντας Α1 Κατηγορία Εφήβων.