Skip to main content

Μπάσκετ Παίδων – Εφήβων: Πρώτες φετινές νίκες για “μικρούς” και “μεγάλους” κόντρα σε Α.Ο. Αγ. Νικολάου Παλλήνης (67-56) και Γ.Σ. Γλυκών Νερών (75-60), αντίστοιχα!

Τις πρώτες τους νίκες στα φετινά Πρωταθλήματα Μπάσκετ Παίδων και Εφήβων της Α1 ΕΣΚΑ πανηγύρισαν οι ομάδες μας χθες βράδυ (24/09) στο Δαΐς!

Πιο συγκεκριμένα, οι Παίδες του Θοδωρή Σιαρέ ξεπέρασαν το εμπόδιο του αξιόμαχου Α.Ο. Αγίου Νικολάου Παλλήνης με σκορ 67-56 σε ματς που διεξήχθη για τη 2η αγωνιστική της Α1.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από νωρίς το ρυθμό τους, ξέφυγαν γρήγορα με διψήφιες διαφορές στο σκορ (17-10 στο 10′, 39-24 στο ημίχρονο) και παρά την αντίδραση της φιλοξενούμενης ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να συντηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας μέχρι τη λήξη.

Τα πράγματα θα ήταν ακόμη πιο άνετα για τους “μπλε” αν απέφευγαν κάποια λάθη – αρκετά από αυτά αβίαστα – τα οποία επέτρεψαν στην ομάδα της Παλλήνης να βρίσκει λύσεις και να ελπίζει στην ανατροπή…

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ 67-56

Διαιτητές: Διόλατζης, Κοκκόσης

Δεκάλεπτα: 17-10, 39-24 (ημίχρονο), 54-44, 67-56

ΑΣΕ Δούκα (Σιαρές): Σουλιώτης, Ζέρβας, Μπιτούνης 18 (2), Καμπράς, Γιαννάκου 4, Αθαναήλος, Μαθιουδάκης, Μπάλκιζας, Παλληκάρης, Κούσης 9, Γώγος 36 (3).

Αγ. Νικόλαος Παλλήνης (Πλαγιαννάκος): Λεβαντινός 3, Κορωνάκης 2, Σασλόγλου 8 (1), Δίβαρης, Πανουσόπουλος 13 (1), Κρουστάλης 2, Βαρσάκης, Ντραγκοβάνος, Μπουγιούρης 14 (2), Παπαδόπουλος, Ρουσάκης 14 (4), Ζάγαρης.

Για βαθμολογία, αποτελέσματα και υπόλοιπο πρόγραμμα αγώνων του πρωταθλήματος της Α1 Παίδων, πατήστε εδώ

Σεφτέ στις νίκες έκανε και η ομάδα του Νίκου Ζίζηλα κερδίζοντας με 75-60 την ομάδα των Γλυκών Νερών, για τη 2η αγωνιστική της Α1.

Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι “πάτησαν γκάζι” και μετέτρεψαν το 24-26 του ημιχρόνου σε 53-43 στο 30′, φτάνοντας με άνεση στην τελική επικράτηση και το +15 (75-60).

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΓΣ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ 75-60

Δεκάλεπτα: 11-9, 24-26 (ημίχρονο), 53-43, 75-60

ΑΣΕ Δούκα (Ζίζηλας): Κατσώρης 8 (1), Τσώνης 25 (4), Μαμουλάκης 2, Βάσσος, Αγγελάκης, Κούτρας 11 (2), Κανακάρης 2, Καραναγνώστης 22 (4), Μπαρδούλης 5.

Γλυκά Νερά (Σπηλιωτόπουλος, Τσακαλάκης): Κορμακόπουλος, Παπαδημητρίου 6 (1), Φραγκούλης 12 (1), Αλεβίζος 8, Κανελλόπουλος, Μπάτσιος, Μυστικός 11, Κράλης 4, Αρβανιτόπουλος 7,Παπαδόπουλος 2, Ρίγκος 10, Μπίρδας.

Για βαθμολογία, αποτελέσματα και υπόλοιπο πρόγραμμα αγώνων του πρωταθλήματος της Α1 Εφήβων, πατήστε εδώ