Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: Ήττα για τον ΑΣΕ Δούκα από τον Διομηδη Άργους με 28-18 και 1-1. Το Σάββατο κρίνεται η πρόκριση στα ημιτελικά…

Το προσεχές Σάββατο (28/04) θα ξεκαθαρίσει ποια θα είναι η ομάδα που θα προκριθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Handball Premier. Ο ΑΣΕΔ δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τις νίκες του μέσα στο Άργος καθώς ηττήθηκε από τον Διομήδη με 28-18 και πλέον θα χρειαστεί και τρίτο παιχνίδι για να λύσουν οι δύο ομάδες τις διαφορές τους.

Το συγκρότημα του Κωστή Μπούνα βρέθηκε απο πολύ νωρίς να κυνηγά στο σκορ τους γηπεδούχους και, αν και μείωσε στο δεύτερο ημίχρονο στα δύο γκολ, εντούτοις δεν μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση γνωρίζοντας την ήττα…

IMG_0142

Το ξεκίνημα του Δούκα ήταν νωθρό στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα των εκπαιδευτηρίων να «μπλοκάρει» επιθετικά και να πετυχαίνει μόλις ένα τέρμα στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Διομήδης ο οποίος έχτισε μια διαφορά 5 τερμάτων καθώς προηγήθηκε με 6-1. Μπάγιος, Κεδέρης, Ντούνης, Νταρσουλάντ και Μωραίτης ανέλαβαν δράση όμως και κατάφεραν να μειώσουν στα 3 γκολ (11-8) στο 28’ με το ημίχρονο να λήγει τελικά 12-8 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Δούκας ανέβασε την απόδοση του και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (15-13) όμως η ομάδα του Άργους με ένα σερί 5-0 ξέφυγε και πάλι στο σκορ και οδηγήθηκε στην επικράτηση υποχρεώνοντας τον ΑΣΕΔ στην ήττα με 28-18.

IMG_0159

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 28-18

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 6-1, 8-3, 11-8, 12-8 (ημχ.), 14-11, 16-13, 19-14, 22-15, 25-17, 28-18

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 4, Σάτον, Κρεμαστιώτης 4, Αργυρού 5, Σμυρνιώτης, Άρσιτς, Χειβιδόπουλος 5, Νικηφόρου, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος 5, Τσάτσας, Χαντέλης 2, Ντούρος, Γιόσμου 3

ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 3, Τόμπρος, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 2, Νομικός, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Μπάγιος 4,Ζιβούλοβιτς 2, Νταρσουλάντ 1, Ζαφειράκης 1, Κολλύρης, Κεδέρης

Διαιτητές: Καραπάνος – Αβράμης.