Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: Ήττα για τον ΑΣΕ Δούκα από τον ΠΑΟΚ με 24-15…

Την δεύτερη φετινή εντός έδρας ήττα γνώρισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΑΣΕ Δούκα, αυτή την φορά από τον ΠΑΟΚ με σκορ 24-15 για την 15η αγωνιστική της Handball Premier.

To συγκρότημα του Κωστή Μπούνα βρέθηκε μακριά από το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, πέτυχε μόλις 4 γκολ, δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικό και αυτό του στοίχισε αφού ο Δικέφαλος του Βορρά επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του υποχρεώνοντας τους μπλε στην ήττα.

IMG_0192

Ο ΑΣΕΔ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αναζητούσε τον ρυθμό του στο παιχνίδι με την αναμετρηση να είναι μοιρασμένη. Ο ΠΑΟΚ όμως με ένα ξέσπασμα στην επίθεση μετέτρεψε το 3-3 (7ο λεπτό) σε 3-6 (11ολεπτο) και πήρε σημαντικό προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι με τους Ντούνη και Ζιβούλοβιτς έβρισκαν λύσεις στην επίθεση τη στιγμή που οι άμυνες ήταν αυτές που κυριαρχούσαν. Ο Δούκας μείωσε στα δύο γκολ με τον Κεδέρη (11-13 στο 26.30) για να λήξει τελικά το ημίχρονο 11-14 υπερ των φιλοξενούμενων.

Το συγκρότημα του Κωστή Μπούνα, αν και στο ξεκίνημα της επανάληψης αντέδρασε και μείωσε και πάλι στα δύο τέρματα (14-16, 36ολεπτο), δεν μπόρεσε να έχει ανάλογη συνέχεια…

Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων “πλήρωσε” την επιθετική της αδράνεια (1 γκολ σε 24 λεπτά, επί μέρους σκορ 1-8) κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ μέχρι το τέλος και έφυγε από το Δαΐς με τους δύο βαθμούς.

IMG_0206

AΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΠΑΟΚ 15-24

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-8, 5-10, 9-13, 11-14 (ημίχρ.), 12-15, 14-17, 14-19, 15-20, 15-22, 15-24 (τελικό).

ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης, Τόμπρος 3, Παπαπούλιος, Γκέρτσος, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς 5, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Κεδέρης 5.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 6, Τσίλης 6, Νικολαϊδης 1, Κοκκώνης 3, Πετρίδης, Αποστόλου, Μαστορογιάννης 1, Πέγιοβιτς, Κέζιτς, Κυπραίος 1, Καλόμοιρος 1, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 4, Ιωαννίδης.

Δίλεπτα: 6 – 6, Πέναλτι: 4/4 – 4/6.