Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: Ήττα (30-32) στο φινάλε για τον ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ από τον Ιωνικο Ν.Φ.

Την ήττα με 32-30 γνώρισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΑΣΕΔ από τον Ιωνικο Νέας Φιλαδέλφειας, για την 16η αγωνιστική της Handball Premier.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στα πρώτα λεπτά με το συγκρότημα του Γιώργου Χαλκίδη να βρίσκει τα αγωνιστικά του πατήματα και με μπροστάρη τον Τζηρά να ξεφεύγει στο ημίχρονο με τέσσερα τέρματα (18-14).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον 35’ σε 18-17 όμως Κοβάνης και Τζηράς ανέλαβαν δράση και έδωσαν εκ νέου προβάδισμα τεσσάρων γκολ (24-20 στο 43’). Ο Ιωνικός κατάφερε και πάλι να βρει τις λύσεις και πέρασε μπροστά στο σκορ, υποχρεώνοντας στο φινάλε τον Δούκα στην ήττα με 30-32.

ΤΙΜΗΣΕ ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΑ ΧΟΡΗΓΟ

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, τα στελέχη του τμήματος χάντμπολ βράβευσαν έναν ακόμα χορηγό για την έμπρακτη προσφορά στον Σύλλογο. Ο κύριος Ερρίκος Βασιλειου τιμήθηκε από τον Γενικό Γραμματέα του Συλλόγου, Θεόφιλο Βάτη.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ AFFIDEA 30-32

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 9-7, 11-10, 15-13, 18-14(ημχ.), 18-17, 21-19, 24-22, 27-25, 28-28, 30-32.

ΑΣΕ Δούκα (Γιωργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 10, Παγιάτης 4, Μπατής, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 3, Γερουλάνος 2, Αναστασίου 1, Ντούνης, Γιάντσα 1, Χαριτωνίδης, Κοβάνης 5, Γκάσεβιτς 2, Κολλύρης, Στεφανίτσης 1.

Ιωνικος Ν.Φ. (Γιάννης Αρβανίτης): Νικολήνταης, Κουκουλάς 4, Αϊβαλιώτης 3, Ταουσάνης 5, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Βασιλείου Αγ. 4, Χαντέλης 6, Βασιλειου Γ. 3, Μπούτος. 4, Δεληχρήστος 1, Τρούλος, Μαντζόπουλος, Ελοζιέουα 2, Χελιώτης, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης – Βηττας

Δίλεπτα: 7-5, Κόκκινη: Ταουσάνης στο 50.14

Πέναλτι: 4/6 – 4/4.

*Στο 50.14 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο αθλητής της Β’ Ομάδας, Ταουσάνης Ιωάννης για επικίνδυνο παιχνίδι. Το δελτίο δεν κρατήθηκε.