Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: «Μπλε» απόβαση στο ΟΑΚΑ και επικράτηση επι της ΑΕΚ με 27-24…

Νίκη βγαλμένη από χρυσάφι για την ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΑΣΕ Δουκα η οποία επικράτησε της ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ με 27-24, για την 6η αγωνιστική της Handball Premier.
Τι κι αν αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Γιώργο Τομπρο και Πάνο Αποστολίδη, αυτό δεν πτόησε σε κανένα σημείο τους «μπλε» του Κωστή Μπουνα που παίζοντας με πάθος και ψυχή και έχοντας καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του αγώνα κατάφεραν να «αλώσουν» το ΟΑΚΑ πετυχαίνοντας μια σπουδαία επικράτηση και να σκαρφαλώσουν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 10 βαθμούς.

Ο Δούκας στα πρώτα είκοσι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου «στρίμωξε» την ΑΕΚ και εκμεταλλευόμενος και τις σωστές επιθετικές επιλογές ξέφυγε με 4 γκολ (6-10). Η ΑΕΚ αντέδρασε και ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα σε 10-10 όμως λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ανέλαβε δράση ο Μωραΐτης ο οποιος με δυο συνεχόμενα τέρματα έστειλε τους «μπλε» στα αποδυτήρια προηγούμενους με 12-13.

61908497-5B07-427D-951B-489F9014DBA9
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δούκας μπήκε αποφασισμένος με «όπλο» και πάλι την άμυνα και έχοντας κύριες επιθετικές αιχμές τους Γαρύφαλλο Μπάγιο και Ανδρέα Αραπακοπουλο, επεβάλλε πλήρως το ρυθμο του. Το 17-18 έγινε 20-24 στο 56.34 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα αφού στον χρόνο που είχε απομείνει ο ΑΣΕΔ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ. Το τελικό 24-27 έδωσε το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς σε τερέν και αποδυτήρια με τους «μπλε» να αφιερώνουν τη νίκη στους φιλάθλους τους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και τους στήριξαν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα.

8D0C687D-7737-439D-8694-FD3C5F11A48F
Ο προπονητής του ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ, Κωστής Μπούνας έδωσε τα εύσημα στους παίκτες του για τη μεγάλη νίκη ενώ ο Ανδρέας Αραπακόπουλος στάθηκε στα σημεία «κλειδιά» που τους έδωσαν τους δυο πολύτιμους βαθμούς.

ΑΕΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 24-27
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-7, 6-10, 10-11, 12-13 (ημχ.), 14-15, 16-16, 17-18, 19-21, 19-23, 24-27
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαΐδης Χ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 7, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης Π. 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 4, Δομπρής, Βαμβακάς 3, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 2, Αλικάκος.
ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 5, Τόμπρος, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 2, Νομικός, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς 3, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 5, Ζιβούλοβιτς 3, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 4, Ζαφειράκης, Κεδέρης 2, Κολλύρης.
Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/2-3/3.