Skip to main content

Χάντμπολ Ανδρών: Φοβερή αντεπίθεση και πολύτιμος βαθμός στη Μίκρα. Ισοπαλία (23-23) για Δούκα και ΠΑΟΚ…

Με τον έναν βαθμό επιστρέφει από τη Θεσσαλονίκη η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΑΣΕ Δούκα. Οι παίκτες του Γιώργου Χαλκίδη εξαπολύοντας  «ηρωική» αντεπίθεση κατάφεραν να αποσπάσουν ισοπαλία (23-23) από τον ΠΑΟΚ, σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από ένταση, πάθος και δυνατές άμυνες.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Δούκας επέβαλε ένα γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και μπήκε οδηγός στο σκορ. Προηγήθηκε με 3-6 (13’) και 5-8 (18’) όμως οι γηπεδούχοι με επί μέρους σκορ 4-1 έφεραν την ισορροπία στο ματς, 9-9 στο 25ο λεπτό και προηγήθηκαν με τον Κουκμίση δυο λεπτά αργότερα (10-9). Ο Δούκας με τους Παπαδιονυσιου και Χουρσουντιάν κρατήθηκε επιθετικά στο ματς όμως ο ΠΑΟΚ λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 12-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δούκας βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με τέσσερα γκολ (19-15 στο 47’), όμως με φοβερή αντεπίθεση, έφυγε με το 23-23 από τη Μίκρα.  Ο Γερουλάνος ανέλαβε δράση και μαζί με τον Μπατή μείωσαν αρχικά σε 21-20 (55’) και στο φινάλε ισοφάρισαν παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ: 23-23

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 3-6, 8-8, 8-9, 12-11 (ημχ.), 13-11, 16-14, 18-14, 21-17, 21-19, 23-23.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σειρεκίδης): Γκιγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 2, Τσιγαρίδας 1, Νικολαιδης, Κουκμίσης Κ. 2, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 6, Κορμπελ, Κουκμίσης Ν. 6, Μπάτζιος, Παπαγεωργίου 1, Τριανταφυλλίδης 3, Ιωαννου, Ζωρος.

ΑΣΕ Δούκα (Γιωργος Χαλκίδης): Μωραΐτης 1, Σταματάκος, Χατσατουριάν 2, Μπατής 3, Ζησιμάτος, Παπαδόπουλος, Τσιούμας, Ριμπέ, Χαλκίδης, Ρούσος 4, Γερουλάνος 5, Παπαδιονυσιου 2, Λίτσης, Χουρσουντιάν 4, Κολλυρης, Παγιάτης 2.

Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/5 – 1/1.