Skip to main content

Χάντμπολ Εφήβων: Έπιασε κορυφή ο ΑΣΕ Δούκα μετά την μεγάλη νίκη (27-24) επί του Ολυμπιακού…

Από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ατενίζει πλέον η εφηβική ομάδα χάντμπολ του ΑΣΕ Δούκα η οποία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Οι “μπλε” του Δήμου Σαμαρά, για τη β’ φάση του εφηβικού πρωταθλήματος ΕΣΧΑ, επικράτησαν των ερυθρολεύκων με 27-24 και σκαρφάλωσαν στην πρώτη θέση έχοντας όμως συγκάτοικο τον Άρη Νικαίας και τον Ιωνικό.

χαντμπολ εφηβων

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκινημα του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι με πολύ καλή άμυνα και θετική απόδοση στην επίθεση, κατάφεραν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου να ξεφύγουν με 3 τέρματα και να προηγηθούν με 14-11.

Ο Δούκας και στο δεύτερο ημίχρονο εκμεταλλευτηκε τη διαφορά που είχε εξασφαλίσει και παίζοντας συγκεντρωμένα, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ και να να οδηγηθεί σε μια σπουδαία επικράτηση η οποία τον έφερε στην κορυφη.

Εφηβοι Χάντμπολ 20172018

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 27-24

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-4, 7-6, 8-8, 11-9, 14-11, 17-15, 19-17, 21-19, 22-19, 24-21, 27-24.

ΑΣΕ Δούκα (Σαμαράς): Λαφαζάνος, Σκαρής 2, Στραβομύτης, Καλαργυρος, Κωστόπουλος, Ζώης, Κωνστανταρόπουλος, Σπηλιώτης, Βελαώρας 11, Ορφανόπουλος, Κολλύρης, Μπαζδέκης 6, Ζαφειράκης 5, Καραγκιοζίδης, Παγιάτης 3, Δαπόλλας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδης, Μουστάκης, Παπαντώνης 2, Μαραμαθάς 4, Καίσαρη, Γιαννέτος, Σακαλόγλου,Σιδηρόπουλος, Λιάπης Σ. 1, Λιάπης N. 4, Λιόλιος 5, Καραμπουρνιώτης Ι., Μάινας 2, Μαντζώρος 1, Τσανίνος 2, Λόλας 3.

Δίλεπτα: 7-2 Πέναλτι: 3/3 – 3/3