Skip to main content

Χάντμπολ Εφήβων: «Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο! Νίκη στην πρεμιέρα για τον ΑΣΕΔ επι του Άρη Νίκαιας με 26-19…

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν κατέκτησε η εφηβική ομάδα χάντμπολ του ΑΣΕ Δούκα που επικράτησε στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος του Άρη Νίκαιας με σκορ 26-19, στο Δαϊς.

Το πρώτο ημίχρονο να ήταν “μουδιασμένο” για τους παίκτες του Κώστα Τσαβδαρίδη που αναζητούσαν τα αγωνιστικά τους πατήματα μέσα στο τερέν. Ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε και στο πρώτο μισό του παιχνιδιού προηγήθηκε με 11-14.

Στην επανάληψη όμως, η αμυντική λειτουργία του Δούκα έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Οι «μπλε» πίεσαν τους φιλοξενούμενους και έκλεισαν τους διαδρόμους τους και με ένα επιθετικό κρεσέντο πέτυχαν 15 γκολ έναντι 5 του αντιπάλου και «καθάρισαν» το παιχνίδι, φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη (26-19).

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: 26-19
Τα πεντάλεπτα:
1-3, 5-5, 8-7, 9-9, 11-10, 11-14 (ημχ.), 13-15, 16-15, 17-16, 21-17, 24-19, 26-19
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Τσαβδαρίδης): Μάνος 1, Παγιάτης 4, Αναστασίου 5, Παναγιώτου 3, Κολεζάκης, Αθανασόπουλος, Βασιλείου 2, Βασιλόπουλος, Νικολίνταης, Βούλγαρης 2, Ρούμπης, Γερουλάνος 1, Ραυτόπουλος, Κωνσταντόπουλος 2, Κασιώνης, Στεφανίτσης 6
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Σκοδριάνος): Εφραιμίδης, Μπάλκος, Παϊπάης Θ. 7, Σάλα 4, Καραμπέκιος 1, Τζώρτζης 1, Αναστασίου 1, Τόμσον, Ασβεστάς, Γρεκάς 2, Συρίγος 2, Παϊπάης Γ. 1, Σάμιος, Σιμόπουλος, Μουσούλης, Καλπέρης.
Δίλεπτα: 3-7, Πέναλτι: 3/5 – 4/4