Skip to main content

Χάντμπολ Νέων: Ήττα για τον ΑΣΕΔ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ (28-35)…

Την ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρώτη θέση και να πάρει απευθείας το εισιτήριο που οδηγεί στο φάιναλ φορ του Πανελληνίου πρωταθλήματος, έχασε η ομάδα χάντμπολ Νέων του ΑΣΕ Δούκα. Το συγκρότημα του Κώστα Τσαβδαρίδη γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με 28-35, στο Δαΐς και πλέον θα παλέψει για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στο πρωτάθλημα ΕΣΧΑ, προκειμένου να διεκδικήσει μέσω αγώνα μπαράζ την πρόκριση στο φάιναλ φορ.

Κοντρα στην «Ένωση», οι «μπλε» παρουσίασαν δυο αγωνιστικά πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο αν και βρέθηκαν πολύ νωρίς να κυνηγάνε στο σκορ (1-5), αντέδρασαν και με επί μέρους σκορ 8-4 προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό του αγώνα με 9-7 και στο ημίχρονο με 18-14.
Στην επανάληψη όμως το συγκρότημα των Εκπαιδευτηρίων «κατέβασε ασφάλειες» και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ που όχι μόνο «ψαλίδισε» τη διαφορά αλλά προηγήθηκε στο 45’ με 24-28. Ο Δούκας δεν μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και έτσι γνώρισε την ήττα με 28-35.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΚ: 28-35

Τα πεντάλεπτα:1-5, 5-6, 9-7, 11-9, 14-13, 18-14 (ημχ.), 19-15, 21-20, 23-24, 24-28, 25-30, 28-35

ΑΣΕ Δούκα (Τσαβδαρίδης): Μάνος 4, Παγιάτης Γ. 2, Παγιάτης Ελ. 3, Αθανασόπουλος, Πουλιάσης, Βασιλόπουλος, Καρακεχαγιάς 6, Μπεκιάρης 1, Βούλγαρης, Ρουμπής, Γερουλάνος 5, Ραυτόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Βάρσος, Κασιώνης, Στεφανίστης 7.
ΑΕΚ (Αλβανός): Βυθούλκας, Λαζάρου, Αθανασάκος, Δικαιούλιας 2 , Γιάντσα 9, Ασλής, Σοφιανός 1, Βασιλόπουλος, Στάθης 2, Κοτσιώνης 7, Σφαέλος, Βασιλείου 9, Ζαφειράκης 2, Κοβάνης 1, Μπαμπατζανίδης, Βεζύρης 2
Δίλεπτα: 7-4. Πέναλτι: 3/4- 1/1 . Αποβολή: Καρακεχαγιάς (τρία δίλεπτα).